www.woodturning.dk

WoodTurning.dk et forum for alle med interesse i trædrejning
Dato og tid er 15 aug 2026, 03:16

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 33 indlæg ]  Gå til side Foregående  1, 2
Forfatter besked
Indlæg: 18 apr 2015, 15:55 
Offline
håbløs træ krammer
Brugeravatar

Tilmeldt: 09 mar 2008, 15:26
Indlæg: 4115
Geografisk sted: Hvalsø
Agerbundsen skrev:
Læg mærke til at der er ikke nogen personfnidder, kun saglige meninger.


Jeg er ikke helt med på, hvad det er, du kalder "personfnidder"

Bjørn har lavet en totalt uforståelig " Oraklet har talt" fremstilling af "de vigtigste punkter ved brug af spændepatron".

Jeg har bedt om at få enkelte punkter, som jeg mener enten er sagen uvedkommende eller skrevet på et ( For mig i det mindste, men jeg har jo heller ikke megen erfaring indenfor træ og drejning) komplet uforståeligt sprog, uddybet.

Bjørn reagerer, som altid når man beder ham stå på mål for sine påstande, ved at snakke udenom, i cirkler eller i øst, når der spørges i vest.

Til sidst beslutter han, at det er lettere at forlade forum, end at uddybe hvad han mener.

Helt ærligt, hvis man vil optræde som drejeorakel, må man også forvente at blive bedt om at kunne forsvare sine påstande.

Hvor mange newbies tror du der sidder lige nu, med røg ud af ørerne, fordi de har overbelastet deres hjerner for at finde hoved og hale i den første post her i tråden?

Forstår du den selv?

Men hvis det er usagligt personfnidder at bede om en uddybning af noget, der forekommer uforståeligt, så er jeg naturligvis guilty as charged.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 18 apr 2015, 19:48 
Offline
lille spån
Brugeravatar

Tilmeldt: 21 nov 2014, 11:01
Indlæg: 28
Geografisk sted: Hjørring
Til Morten og Hans
Jeg kan se, at I begge har to Kramper drejebænke, jeg har kun èn, men er meget glad for den.
Jeg har drejet på den i 12 år og den dækker mit behov til fulde.
Det er jo en meget gammel bænk, og der er nogle ikke originale dele på den. Derfor er jeg interesseret i at høre om I ved noget om, hvor man eventuelt kan købe reservedele.
MVH
Svend Erik


Top
 Profil  
 
Indlæg: 18 apr 2015, 23:06 
Offline
Bjerg af spåner
Brugeravatar

Tilmeldt: 15 feb 2015, 12:31
Indlæg: 398
Geografisk sted: 4160 Herlufmagle
Jeg har lige læst tråden her og hvor trist den udvikler sig..
Jeg er helt ny her inde i forummet samt i denne dreje hobby, jeg har læst rigtig mange indslag her inde og lært meget af dem samt fået en masse gode og konstruktive svar på mine spørgsmål fra mange af jer og tusinde tak for det :)

Bjørn A. Jeg håber du bliver her på forummet, jeg har haft stor glæde af bla. din lige som mange andres hjælp her inde, jeg har lært meget af mine besøg hos dig Og Tak for det.

_________________
Hyggelig hilsen Og God dag.
Robin :)
Glad ejer af en Jet 3520B.


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 33 indlæg ]  Gå til side Foregående  1, 2

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte og 20 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer

Søg efter:
Hop til:  
POWERED_BY
Danish translation by Olympus DK Team