www.woodturning.dk

WoodTurning.dk et forum for alle med interesse i trædrejning
Dato og tid er 13 aug 2026, 12:55

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 8 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 12 okt 2014, 14:52 
Offline
Ny bruger

Tilmeldt: 12 okt 2014, 14:37
Indlæg: 3
Hej woodworking forum. Jeg er helt ny herinde, men har sat gang i et spændende projekt som jeg godt kunne bruge noget velkvalificeret hjælp til :) Jeg har længe gerne ville lave et sofabord af en træstub, men har over en 2 års tid ikke kunne finde en der var stor nok, indtil jeg fandt stubbe fra en kinesiske vandgran. Efter en del besvær har jeg nu fået det transporteret hjem og det står udenfor og tørrer (se billeder). Jeg vil gerne have at det sprækker mindst muligt og har overvejet forskellige løsninger mht. At "forsegle" enderne og at pakke det ind i plastic for så langsomt at "åbne" op for at lade det miste fugt langsomt, men har intet gjort endnu. Jeg er indstillet på at der kan gå lang tid inden at det er gennemtørt til behandling (tænker at afbarke og vokse træet). Jeg har dog også overvejet at udhule den nedenfra, både for at kunne lette bordet, så det er håndterbart, men også for at forkorte tørretiden, men jeg ved ikke hvordan det kan gøres og om det er muligt uden at flække hele stubben. Jeg tror dog at hvis jeg sætter mig godt ind i det! kan det blive helt fantastisk. (det skal måske lige nævnes at jeg samtidig er lidt hæmmet da jeg 5 dage over termin og har en nyfødt lige om lidt, så hvis der går lidt imellem mine svar er det forklaringen :) )
Råd, hjælp og vejledning er meget velkommen!


Du har ikke de nødvendige tilladelser til at se vedhæftede filer i dette indlæg.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 12 okt 2014, 15:20 
Offline
håbløs træ krammer
Brugeravatar

Tilmeldt: 12 mar 2008, 18:56
Indlæg: 2858
Geografisk sted: Slagelse
Tillykke med den kommende nyanskaffelse.

Chancen for at tørre stubben uden at den revner er ikke stor. Du kan allerede se en revne i position ca. kl 930, som går ind og forbinder til en ringskøre rundt om kernen. Hvis du er heldig, så er det "kun" den revne som vokser og resten holder sammen. det vil tage mange år før den er tør, med mindre du skærer en passende skive af som bordplade.

Hvis du fylder lidt ud i "Brugerkontrolpanel" i øverste højre hjørne, får du nok flere tilbud om assistance fra de lokale.

_________________
....med hilsen fra Sydsjølunds fagre sletter

Jesper

Det er utroligt hvor meget man kan opnå med et venligt smil og et par Euro i hånden.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 12 okt 2014, 16:19 
Offline
håbløs træ krammer
Brugeravatar

Tilmeldt: 03 jan 2010, 22:58
Indlæg: 620
Geografisk sted: Fredericia
http://www.17apart.com/2012/10/how-to-d ... table.html

_________________
Mvh Torben K
Pinterest


Top
 Profil  
 
Indlæg: 12 okt 2014, 17:02 
Offline
Ny bruger

Tilmeldt: 12 okt 2014, 14:37
Indlæg: 3
Hej igen og tak jeres svar ;) Jeg skulle måske præcisere at jeg har undersøgt mange lignende projekter mht. slibning og finishing og at jeg ikke har tænkt mig at skære en tynd bordplade af stubben - charmen for mit vedkommende ligger i at den er bastant og rustik. Jeg har dog ikke set nogle projekter med så stort et stykke træ og er derfor ikke sikker på hvordan jeg bedst kan tørre den og som jeg nævnte om det er muligt at udhule den for at mindske tørretid og for at lette den, så jeg kunne godt tænke mig at høre hvad I mener :) Mvh. Christel.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 12 okt 2014, 17:07 
Offline
håbløs træ krammer
Brugeravatar

Tilmeldt: 09 mar 2008, 15:26
Indlæg: 4115
Geografisk sted: Hvalsø
Det var en sød historie, Torben. Men bemærk at de lige har taget "bordet" i brug.

Når den klods tørrer tilstrækkeligt gennem barken, vil den revne!!!!!!!!!!!!!
Der er så vidt jeg ved kun to ting, som kan forhindre at radial og tangentialsvind får en skive af en stamme til at revne:

Forhindring af cellekollaps ved at "afstive" cellevæggene ved hjælp af polyethylenglucol el. lign.

At lave den tynd nok til at kræfterne fra sammentrækningen ikke magter at splitte den.

Den første mulighed er stort set udelukket med en så massiv klods som den viste vandgran. Den ville skulle ligge i blød i en PEG opløsning i MEGET lang tid.

Nummer to ligger derimod lige for og er nem at udføre. En af mine tidligere elever laver "borde" og "skamler" af sådanne klodser og sælger dem til tossede byboer for en masse penge.

Metoden er: Bunden i vejret på bæstet. Mål højden. træk ca 1 cm fra og marker et sneglebor til den dybde. Bor et hul i midten.
Det har samme funktion, som når folk med dårligt øjemål borer for ved udhuling af skåle, nemlig at sikre at man ikke går for dybt.

Tag så en kædesav og plunge cut så meget af midten ud, som muligt. Rasp derefter resten ud med saven.

Så lukker du endetræet både ud og indvendigt, så den ikke trækker vejret for hurtigt.

Finito.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 12 okt 2014, 18:14 
Offline
håbløs træ krammer
Brugeravatar

Tilmeldt: 03 jan 2010, 22:58
Indlæg: 620
Geografisk sted: Fredericia
Lød måske også lidt for godt til at være sandt :D

_________________
Mvh Torben K
Pinterest


Top
 Profil  
 
Indlæg: 01 nov 2014, 20:00 
Offline
Ny bruger

Tilmeldt: 12 okt 2014, 14:37
Indlæg: 3
Nå, jeg har forsøgt at forhøre mig hos venner fir at låne værktøj, men det har vist sig at være nyttesløst og jeg havde oprindeligt tænkt mig at min far kunne hjælpe da han er dygtig med en motersav, men efter hans seneste blodprop er han ikke tryg ved det. Så jeg ville høre om du evt. Kunne hjælpe mig med at udføre det arbejde du nævner evt. Med "planering" og polering af toppen mod betaling? Jeg har ikke rigtig andre muligheder og jeg er bange for at træet får fugt eller tager skade inden jeg finder på noget andet. Jeg håber at virkelig at jeg kan finde en god løsning med dig eller andre villige herinde fra foraet. Mvh. Christel.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 01 nov 2014, 20:17 
Offline
håbløs træ krammer
Brugeravatar

Tilmeldt: 09 mar 2008, 15:26
Indlæg: 4115
Geografisk sted: Hvalsø
Beklager.
Jeg er meget ophængt for tiden, så det kan ikke lade sig gøre.
Jeg sender dig en PB med navn og nummer på en, der kan hjælpe dig ( Hvis han har tid!)


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 8 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte og 3 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer

Søg efter:
Hop til:  
cron
POWERED_BY
Danish translation by Olympus DK Team