Endnu en gang fik vi der kom en rigtig god aften i Rømersgade.
Flere havde været i Vejen i weekenden, enkelte med et fortsætterkursus i dagene efter, så der var mange ting at fortælle videre - og det blev der.
Hjemmelavede "ringstål" smedet op af et gammelt kugleleje. Endelig fandt jeg noget at bruge gamle kuglelejer til. Flere var ved bænken for at afprøve teknikken, og da Steen Viggo opdagede en revne i klodsen, og derfor drejede de yderste par cm af, sås det tydeligt på reaktionerne, hvem der genkendte den lyd sådan en ring giver, når den går løs.

Inden da demonstrerede han hvorfor man skal vente på at emnet står stille, inden man smækker landet ind i det, også her vakte lyden minder hos nogle af deltagerne.
Farveteknikker - både med fingermaling og overføringsbilleder, der blev taget af efter farvningen. Selv synes jeg stadig, at træets naturlige farve og mønster er nummer et, men det var meget spændende at høre om teknikken.
Sorby's spiralværktøj kom også i gang. Det vakte en del begejstring at se dets muligheder - mindst to deltagere skulle hjem til økonomiministeren med gode ord og smiger, selv vil jeg lige prøve at lave et selv først.
Et link til ovaldrejning:
http://www.joltrae.dk/ (følg evt. link til youtube-videoer.) kom også med i kassen. Sjovt ser det ud, men der er en del at lave, før systemet kører.
En stor tak for en rigtig anstrengende aften, med alt for mange gode ideer.
(link rettet - sorry).