hej Joe,
tillykke med "plasterfingerne"

- trøst dig med at det kommer med øvelsen. Hvis du lægger et par billeder ind af skraberen /med holder, så kan folk jo bare lave den selv. jeg skal nok lægge et billede af min egen skraber ind, men da du fik den eneste holder, bliver det bare skraberen.
Pollervoxen:
recepten er:
1 l parrafinolie + 80 gram canaubervox.
Knus canaubervoxen til et groft "støv",
Sæt parrafinolien i et vandbad og varm olien op til70-80C,
- Tilsæt canaubervoxen under konstant omrøring, og fortsæt omrørringen et par minutter efter den er blandet ind i olien.
- Varm olie/voxbalndingen gundigt igennem og kontroller at voxen opløses jævnt ved at rørre grundigt med jævne mellemrum.
- Når man kan se at AL canaubervoxen er opløst i parrafinolien, slukkes for varmen i vandbadet, og blandingen får lov til at køle af til ca. 45-50C.
- ved 45-50 C flyder blandingen stadig jævnt, og den hældes på en HDplastflaske.
- Pollerblandingen er klar til brug når den er kølet af til normal rumtemperatur. Den vil da være "cremeagtig" men stadig ret nem at presse ud af plastflasken.
- Påfør pollermidlet med en klud i et nogenlunde jævnt lag på emnet, og lad det sidde i ca. 5-10 minutter.
- I løbet af de 5-10 minutter vil olien trænge dybt ind i træet, og lade canaubervoxen + lidt af olien sidde på overfladen.
- Start bænken på højt omdrejningstal, og brug en bommuldsklud til at pollere overfladen op.
- Kontroller at overfladetemperarturen stiger (friktion fra kluden), og det gør ikke noget at overfladen bliver godt håndvarm (d.v.s op mod 40C).
- lad emnet "hærde" til næste dag (min 24 timer) og påfør en gang mere med efterfølgende pollering. Disse to påføringer er normalt nok til enhver form for overfladebehandling, og da både parrafinolien og Canaubervoxen er ok til fødvare, kan pollermidlet anvendes til så at sige alt hvad man ønsker at lave.
- Det er også anbefalessværdigt at overveje følgende:
- Lav en sandingsealer : 1 del Junkers spritlak + 3(4dele) dele celluosefortynder.
- Påfør sandingsealeren i et tyndt lag og lad den tørre. Puds let med max korn 300, og påfør pollermidlet efter ovenstående.
- Dog vil normalt 1 gang pollermiddel være nok på de fleste træsorter når der ligger en sandingsealer i bunden.
Og til sidst: Disse produkter er væsentligt billigere at lave/bruge, så det er "added' value",
det skal også lige nævnes at man kan gå endnu videre med hensyn til glans og overfladehårdhed på emner som ikke skal anvendes til fødevare:
- brug en gang sandingsealer,
-puds , korn 300 (280-320, finere kan selvfølgelig anvendes, men pas på at lakoverfladen ikke bliver polleret/lukket)
- påfør, og poller med pollermidlet, og lad det hærde i 3-5 dage/20 C
- påfør Danisk Oil 1-2-3-gange (efter smag og formål), og lad DA'en hærde grundigt op inden endelig pollering. Dermed opnås en rigtigt resistent overflade som også knivfolket kan anvende på jagtknive.
Hvis man ikke har brug for "fødevarekvalitet" kan man også anvende Hvid Vaselineolie til pollervomidlet. Vaselineolien give endnu dybere farver i træet.
Båre Parrafinolien og Vaselineolien er ikke influeret af sollys, og "falmer" ikke over tid som. fek Linolien gør.
En anden fordel er at disse olier heller ikke "harsker" som det kendes fra madolie etc.
God fornøjelse, og fortæl tilbage her på forum hvordan du syntes om dette, og experimenter gerne så vi alle kan lære mere.
