www.woodturning.dk
http://www.woodturning.dk/forum/

wipe-on poly
http://www.woodturning.dk/forum/viewtopic.php?f=9&t=712
Side 1 af 1

Forfatter:  Bjarne [ 07 okt 2009, 22:19 ]
Titel:  wipe-on poly

Er der nogen der kender dette produkt?
Hvor kan det købes?
Duer det til noget?
Bjarne

Forfatter:  Rasmus [ 08 okt 2009, 06:59 ]
Titel:  Re: wipe-on poly

Hvor det kan købes ved jeg ikke (endnu) men jeg laver en blanding selv som fungere rimeligt.. Jeg bruger det til mine smykker for at give en overflade der er holdbar og ikke tager imod fugt pletter.

jeg blander min af en Poly Uthren gulvlak, BLO, vegetabilsk terpentin.

Jeg laver wipeonwipeoff :) smører på lader den spinne et lille stykke tid, polere resten ud med en klund og gentager. det første lag fungere som en sanding sealer/forsejler. næste 1-2 tynde lag er nok til at de kan poleres helt op.

opskriften er ca 50/50 + en lille smule BLO for at få den til at flyde ikke meget bare lige nogen dråber..

Forfatter:  Bjarne [ 08 okt 2009, 10:41 ]
Titel:  Re: wipe-on poly

Tak for svaret!
Jeg har set på AAW at en del amerikanere bruger det.
Det ser rigtig godt ud.
Så hvis nogen kender et sted hvor det kan købes er jeg måske interesseret.
Bjarne

Forfatter:  Rasmus [ 08 okt 2009, 11:41 ]
Titel:  Re: wipe-on poly

Tja du kan købe en bøtte af det jeg selv laver af mig hvis det er. For jeg har ikke fundet det nogen steder herhjemme

Men hvis du finder det nogen steder er jeg helt sikkert med på at købe :)

Forfatter:  Vagn Andersen [ 08 okt 2009, 12:45 ]
Titel:  Re: wipe-on poly

undskyld, men hvad er BLO ???????
Det er nok noget jeg skulle vide!!!!!
Vh. Vagn

Forfatter:  Rasmus [ 08 okt 2009, 14:45 ]
Titel:  Re: wipe-on poly

undskyld.. det er Boiled Lindseed Oil. Kogt Lindolie

Forfatter:  BjørnB [ 08 okt 2009, 14:48 ]
Titel:  Re: wipe-on poly

Sådan er det med Rasmus forkortelser og andet pjat. Bare fordi han har forklaret det engang i august, så mener han at vi skal kunne huske det i al evighed :D :mrgreen: :D
Nå - jeg kunne heller ikke huske det, men kunne da huske at han havde omtalt det før, altså: Op i søgefeltet:
BLO = Boiled Linseed Oil = Kogt lindolie

UPS opdagede at Rasmus havde svaret på det før jeg fik skrevet færdigt. Men så fik jeg da slået et slag for søgefunktionen.

Forfatter:  Skotteknive [ 08 okt 2009, 15:18 ]
Titel:  Re: wipe-on poly

Så fik jeg slået UPS op. Det virker sku da.
Griner ;) ;) :D :D

Jeg skulle lige prøve det

Stuart

Forfatter:  BjoernA [ 08 okt 2009, 18:43 ]
Titel:  Re: wipe-on poly

hej Rasmus,

Der findes jo et større antal forskellige PU-gulvlakker, og de "gulner" jo næsten alle (mere eller mindre). Jeg "snublede" over den "gamle type" af Junkers gulvlak - på spritbasis, som vist nok blev udviklet til de lyse Bøgetræs parket gulve, og den gulner ikke ret meget.

Jeg har brugt den på mine bordplader (af Fyrretræ) for nogle måneder siden, og der sker så at sige intet farveskift.

Kunne du fortælle lidt om hvilken PU-laktype du har valgt???

Bare for sjov skyld: tag 40 dele PU-lak, 40 dele Danish oil og 20 dele sprit/terpentin (alt efter hvad PU-lakken er baseret på), så skal du bare se glans/glød, tæthed og gode flydeegenskaber, men tørringen/hærdningen tager ca. 1-2 døgn/20C

Forfatter:  Bjarne [ 08 okt 2009, 23:01 ]
Titel:  Re: wipe-on poly

Jeg må nok igang med at blande selv.
Jeg fandt produktet på denne adresse: http://www.minwax.com, men det er en virksomhed i USA.
Tilsyneladende forhandles det ikke i Europa, så det må være noget for dig Rasmus.
Jeg har set det brugt på følgende måde med et fantastisk resultat:'
1 lag danish oil
1 lag wipe-on poly
1 lag danish oil
1 lag wipe-on poly
1 lag danish oil
Men min erfaring siger at 5 lag danish oil også fungerer godt.
Bjarne

Forfatter:  Rasmus [ 09 okt 2009, 06:45 ]
Titel:  Re: wipe-on poly

Yep. Det var en mulighed.. det eneste er bare at det er et Helved at få kemi hjem til forhandling fra usa. de vil ikke sende og der er regler og regulativer ud af alle knaphuller.

men jeg har da helt sikkert overvejet det. for at kunne få de produkter selv :) Det andet men er at der skal jo være et markede for det.

Den med 4-5 lag blandet kan jeg sagtens se! DanishOil er jo ala polyen der er bare voks og mere olie i. men der er også en smule lak i meget af den DO man kan købe.

Forfatter:  Agerbundsen [ 11 okt 2009, 13:46 ]
Titel:  Definitioner, PLeeease...............

Du Rasmus, kan du ikke give os nogle mere konkrete beskrivelser af hvad du bruger?

BLO= Boiled Linsed Oil, på dansk, linoliefernis. Linoliefernis er simpelthen linolie med et sikkativ (tørremiddel = katalysator= coboltforbindelse opløst i terpentin, foriøvrigt ret giftigt tungmetal) Sikkativet får linolien til at tørre hurtigere, det gør varme også.

Hvis man rigtigt "koger" linolie, eller andre vegetabilske olier, så omdannes de til alkyd ved at ændre deres kemi en smule og delvis polymerisere, altså omdannes fra en hærdende olie til en olie, som tørrer ved at opløsningsmidlet fordamper. Det går meget hurtigere end at linolien hjærder af sig selv. Den hærdning er egentlig også en polymerisation, hvor linolie molekylerne forbindes til større molekyler, som ikke er flydende.

Danish Oil, på dansk teaktræsolie, er som regel tungolie (kinesisk træolie), men har tit også diverse andre stoffer blandet i som lidt fernis, linolie og opløsningsmidler som terpentin eller lignende.

Jeg kan ikke rigtigt få fat i fænomenet "spritlak". Jeg har købt noget og brugt det til en bordplade for nogle år siden. Den er meget holdbar. De andre definationer om at spritlak og shellak er det samme kan jeg ikke rigtig få til at passe. Den spritlak jeg brugte opførte sig absolut ikke som shellak, og en spildt snaps har ikke nogen effekt på bordpladen, som den ville have på en shellak.

Forfatter:  kajesor [ 11 okt 2009, 16:55 ]
Titel:  Re: wipe-on poly

Spritlak? Var den forhen brugte bliza gulvlak ikke en spritlak? Den var meget slidstærk, husker jeg.

Forfatter:  steffen [ 11 okt 2009, 18:18 ]
Titel:  Re: wipe-on poly

Blitsa er en spritlak, men jeg mener den er 2 kombinent, der skal hærder i,
det kræver en temmelig god udluftning når man laker store flader,

blitsa kan også fås som vanlak, ganske udemærket lak.

Forfatter:  BjoernA [ 11 okt 2009, 18:57 ]
Titel:  Re: wipe-on poly

Venligst husk på: ALDRIG bland vandbaseret lak med opløsnings/spritbaseret lak. Aldrig påfør opløsningsbaseret lak/spritbaseret lak ovenpå vandbaseret lak. hvis der skal skiftes laktype fra vand til opløsningsmiddelbaseret, SKAL der slibes HELT i bund til rent træ.

Spritbaseret lak (Alkyd) fås som "klar til brug" laktype - bla. fra Junkers, bare husk at den kræver god udluftning, og at den er lang tid om af hærde til mellemslibning. Normalt er 2 lag (tynde) nok til en glansfuld og fyldig overflade, og så er den særdeles slidstærk og vandafvisende.

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/