Kaj Petersen skrev:
Overfladen ser rigtig fin ud.
Der er ikke meget pudsearbejde på den.
Og her er den så alligevel:
http://www.youtube.com/watch?v=eXL_OTdmewkDet er god video at kigge på. Jeg har selv brugt den skrabeteknik fra "start til Slut" i mange år, og den fungerer også godt sålænge man drejer i så regulært træ/planke/retvokset/ovntørret som han viser.
Skrabeteknikken kommer til kort (syntes jeg) når man begynder at dreje i lidt vådt træ, modvækst, vimmer, burl, massertræ, omkring knaster, rodstykker osv.
For at skære fibrene ordentligt på alt det ovenstående, og ikke mindst omkring endetræet, er et u-jern med de lange vinger væsentligt bedre - og, får man først "råskåret" overfladen er det meget lettere at shearscrape/ slutte af med zieklinge/håndskraber.
Jeg gør det også som han viser, en let pudsning efter skrabningen, sluttet af med en tur med en fiberpladepudsning (3M eller bare den fra Biltema)
Det valnødfad jeg er igang med har lige fået en gang sandingsealer på bagsiden for at se om der stadig er mærker som skal væk inden sidste overfladebehandling med klar Danish Oil.
men det bliver ikke idag. jeg skal på kafeslaberas i eftermiddag, efter at have brugt det meste af fomiddagen sammen med en anden hyggelig trædrejer her på sydsjælland.

_________________
Bjørn AndersenModus operandi: Træ- og alt det hyggelige omkring træ
https://www.facebook.com/profile.php?id=100003985820262