www.woodturning.dk
http://www.woodturning.dk/forum/

Strøm problemer
http://www.woodturning.dk/forum/viewtopic.php?f=8&t=6950
Side 1 af 1

Forfatter:  Niels Erik [ 29 jan 2016, 06:52 ]
Titel:  Strøm problemer

Min gode ven Svend har ringet til mig og fortalt at han har lidt problemer med sin drejebænk, købt i trædrejerbutikken (se billede). Han siger at den kører op og ned i omdrejninger, som om den ikke får strøm nok ind i mellem. Men da jeg ikke har ret meget forstand på elektronik spørger jeg her i forum om nogen ved hvad det kan være , der er problemet. Eller om andre har været ude for det samme.

Forfatter:  poulmbyg [ 29 jan 2016, 08:43 ]
Titel:  Re: Strøm problemer

prøv at effterspæn kilerem

PoulM

Forfatter:  gammel nybegynder [ 29 jan 2016, 09:03 ]
Titel:  Re: Strøm problemer

Er det ikke simpelthen en for svag motor, så vidt jeg kan se, er det en 1018 og så er motoren kun på 370w, så den kan nemt løbes istå ved en lidt grov spån.

Forfatter:  BendtKnudsen [ 29 jan 2016, 10:52 ]
Titel:  Re: Strøm problemer

En slidt/flosset kilerem giver mere modstand, sammen med en forholdsvis lille motor, kunne en ny kilerem være løsningen.

Hilsen Bendt

Forfatter:  Ole-Knap [ 29 jan 2016, 16:09 ]
Titel:  Re: Strøm problemer

På billedet,hvor man kan se typeskiltet, står med store bogstaver at motoren er på 550W, og at det er en model 1018.

Forfatter:  Niels Erik [ 29 jan 2016, 17:12 ]
Titel:  Re: Strøm problemer

Tak for info . Jeg vil prøve at undersøge disse ting både kilerem og kul.

Forfatter:  Niels Erik [ 29 jan 2016, 21:32 ]
Titel:  Re: Strøm problemer

Tak for tips. Det var kullene det var galt med. ;)

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/