www.woodturning.dk
http://www.woodturning.dk/forum/

Hvilken lim til birkekrydsfinér?
http://www.woodturning.dk/forum/viewtopic.php?f=8&t=6412
Side 1 af 1

Forfatter:  bkorsager [ 02 jul 2015, 09:46 ]
Titel:  Hvilken lim til birkekrydsfinér?

Kære forum

Det er svært at søge på lim, men der er jo nok skrevet om det før her i forum - I må meget gerne henvise til et tidligere indlæg.

Mit spørgsmål er: Hvilken lim?

Jeg skal lime bogkasser af smigskåret birketræ-krydsfinér. For mig er udfordringen at holde styr på limningen; jeg har indtil nu samlet alle 4 sider samtidig (jeg bruger en specialiseret hjemmelavet jig designet af Izzy Swan). Og er ikke helt tilfreds, måske jeg bare skal ha noget mere rutine.

Jeg tænker at jeg med en hurtigere lim kan få bedre styr på det hvis jeg limer 2 sider af gangen.

Så, nogle bud på lim?
(Jeg er villig til at betale for den kvalitet jeg har brug for.)

Venlig hilsen
Bjarke

Forfatter:  Agerbundsen [ 02 jul 2015, 10:55 ]
Titel:  Re: Hvilken lim til birkekrydsfinér?

Hvis du ikke også har en indfaset bund, bliver det aldrig særligt holdbart. Almindelig snedkerlim er lige så godt og hurtigt som noget andet der dur til den samling.

Forfatter:  VWSorensen [ 02 jul 2015, 14:23 ]
Titel:  Re: Hvilken lim til birkekrydsfinér?

Jeg ville lime det med hvid snedkerllim.
Læg alle fire sidder op med ydersiden opad og lig dem så de ligger samling mod samling i en lang række. Put et par stykke tape over hver samling der senere fungere som et hængsel. Vend dem om og put lim på. Så samler du bare det hele og putter tape på den sidste samling.
Så burde der værre styr på det

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/