www.woodturning.dk
http://www.woodturning.dk/forum/

Nye jern/knive i afretter.
http://www.woodturning.dk/forum/viewtopic.php?f=8&t=4457
Side 1 af 1

Forfatter:  Knivmageren94 [ 05 aug 2013, 14:50 ]
Titel:  Nye jern/knive i afretter.

Hej

Jeg har fået fat i en afretter med 4 knive i og efter jeg kom til at rode lidt med den fandt jeg ud af at knivene ikke er parallelle med udførings bordet.

Hvad skal man rette på?
Efter min mening vil det være knivene, men har kun prøvet at skifte knive enkelt gang på teknisk skole for et par år siden.
Den gang brugte vi også en holder som vi lagde på kutterne og som jerene blev presset ud til, sådan var der ikke med i købet er der andre måder at gøre det på?

Til sidst kom jeg til at kigge på at knivene skal skiftes/slibes men jeg vil gerne have et ekstra sæt.
Hvor vigtig er det at alle knivene er lige store, for har et sæt med 4 men hvor den ene af knivene er 3 mm smallere end de andre 3.
Eller kan man tage 2 af en slags og 2 af en anden uden det går galt hvis man bare sætter dem overfor i hinanden?

Håber i kan hjælpe en træ mand i nød :)

Forfatter:  Agerbundsen [ 05 aug 2013, 17:24 ]
Titel:  Re: Nye jern/knive i afretter.

Knivene bør være ens, da du ellers får ubalance.

Du kan justere knivene med en pind, en blyant, en vinkel og et målebånd.

Du sænker indføringsbordet, så det er I same højde med udføringsbordet.

Læg pinden på bordet I den ene side, og juster en kniv, så den flytter pinden ca. 5 mm når du rotere kniven under pinden. Den anden side justeres så den flytter pinden den same afstand.

Gentag med de andre tre knive.

Det kan være lidt bøvlet, alt efter hvordan knivene kan justeres. Der finds både justering med små fjedre eller små skruer uden fjedre.

Der er ikke enighed om det, men jeg foretrækker at knivene slibes med en 45 grader vinkel. Skærevinklen er jo mellem den flade side af kniven og træet, og en 45 grad fas giver npk frigang mellm den skårne cirkel og kniven, og de er mere solide en knive med spidsere vinkler - og vibrerer ikke så meget.

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/