www.woodturning.dk

WoodTurning.dk et forum for alle med interesse i trædrejning
Dato og tid er 26 jul 2026, 10:57

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 10 indlæg ] 
Forfatter besked
 Titel: Nybegynder
Indlæg: 09 sep 2008, 20:59 
Offline
Ny bruger
Brugeravatar

Tilmeldt: 09 sep 2008, 11:33
Indlæg: 17
Geografisk sted: roskilde
Mange tak for svar.
Jeg har drejet skåle og jeg har drejet på langs, lysestager. Har været heldig at få en del enebærtræ foræret. Fantastisk duft.
Jeg har lige gjort den erfaring at ødelægge 2 af mine drejerør, ved at komme for tæt på skruer i den "flade" spændpatron, så nu skal jeg til at slibe dem op. :o
Så ja jeg forstår hvor vigtigt det er med skarpheden på værktøjet.
Og til Rasmus...jeg kan ikke finde ud af komme ind på min profil og tilføje noget og et billed.
Så jeg vil gerne ha hjælp.
vh Tine B.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 10 sep 2008, 00:10 
Offline
Site Admin - Træ krammer
Brugeravatar

Tilmeldt: 30 jan 2008, 11:40
Indlæg: 3321
Geografisk sted: Odense Fyn
jeg er lige ved at brygge en guide sammen som kommer på snarest. den kommer, ellers søg på det jeg mener at have skrevet en quick guide tidligere.

Hehe ja den med for tæt på skruerne er ikke godt... har selv fundet en god sten i et stykke elmeknude i sidste uge.. det kostede også æg´en på mit langsdrejningrør/spindelgouge.

Uhh enebær.. aner ikke hvordan det er at dreje i, men i gryderet og som additiv til en grilning er det lækkert...

_________________
Rasmus - Skew the wood

Træ, special værktøj, opgaver, alt inden for trædrejning. - http://www.woodturning.dk - tlf 29486637


Top
 Profil  
 
Indlæg: 10 sep 2008, 11:53 
Offline
håbløs træ krammer
Brugeravatar

Tilmeldt: 10 mar 2008, 15:19
Indlæg: 621
Geografisk sted: Fangel, Odense S
Jeg har lavet en lille guide her til alle.. Hvis der er nogle spørgsmå eller forslag til rettelser, så skriver i bare. Hvis der i øvrigt er nogen, der ikke helt kan få jeres billeder små nok, så kan i bare lige sende mig en mail med billedet mail(snabela)phnpen.dk så skal jeg nok gøre det mindre.. Hvis der er nogen, der ikke kan læse word-dokumenter, så skriv også lige, for så laver jeg en PDF i stedet.

Jeg ved godt, at jeg ikke er sluppet så godt fra min skallering, men jeg lave en ny version så snart jeg får min egen pc tilbage..


Du har ikke de nødvendige tilladelser til at se vedhæftede filer i dette indlæg.

_________________
Hilsen
Peter

Alt er pænt på en eller anden måde - det er bare lige med at finde vinklen og afstanden ;)


Top
 Profil  
 
Indlæg: 10 sep 2008, 18:10 
Offline
Site Admin - Træ krammer
Brugeravatar

Tilmeldt: 30 jan 2008, 11:40
Indlæg: 3321
Geografisk sted: Odense Fyn
skide godt peter !! det er sku rart der er nogen der tager sig af det når jeg ikke har tid til det....

_________________
Rasmus - Skew the wood

Træ, special værktøj, opgaver, alt inden for trædrejning. - http://www.woodturning.dk - tlf 29486637


Top
 Profil  
 
Indlæg: 10 sep 2008, 19:32 
Offline
håbløs træ krammer
Brugeravatar

Tilmeldt: 10 mar 2008, 15:19
Indlæg: 621
Geografisk sted: Fangel, Odense S
Skulle det være en anden gang, så skriver du bare..

_________________
Hilsen
Peter

Alt er pænt på en eller anden måde - det er bare lige med at finde vinklen og afstanden ;)


Top
 Profil  
 
Indlæg: 11 sep 2008, 17:17 
Offline
moderator
Brugeravatar

Tilmeldt: 01 feb 2008, 10:12
Indlæg: 2191
Geografisk sted: Sdr. Onsild - Hobro
Hej Tine.

Den flade spændepatron??? Er det er en planskive hvor du monterer skruer fra bagsiden,
som den der er vist på billedet her?
Vedhæftet fil:
si_UEw400_PromatTilb_Planskive100_400.jpg

I givet fald kan det være du skal bruge tykkere skruer, men knapt så lange.
Når jeg spænder op på planskiven bruger jeg afhængigt af træets tykkelse, 5x30 mm eller 5x50mm (tror jeg jeg det er. Hvis det er et stort tungt stykke træ, monterer jeg bare flere skruer. Og det er en god ide at bruge skruer med "Torx"... ikke stjerne eller almindelig kærv. Torx holder bedre, og kan bruges flere gange. :ugeek: :ugeek: :ugeek:
Held og lykke med drejeriet.


Du har ikke de nødvendige tilladelser til at se vedhæftede filer i dette indlæg.

_________________
Venlig hilsen
Kaj
Man bliver ikke en god pianist, bare fordi man har et Steinway flygel


Top
 Profil  
 
Indlæg: 12 sep 2008, 00:52 
Offline
spånbunke
Brugeravatar

Tilmeldt: 28 jul 2008, 21:25
Indlæg: 147
Geografisk sted: Østhimmerland
Tine Buch skrev:
Mange tak for svar.
Jeg har drejet skåle og jeg har drejet på langs, lysestager.
Jeg har lige gjort den erfaring at ødelægge 2 af mine drejerør, ved at komme for tæt på skruer i den "flade" spændpatron, så nu skal jeg til at slibe dem op. :o
Så ja jeg forstår hvor vigtigt det er med skarpheden på værktøjet.

Hvis det er skruerne du har fundet i bunden af en skål. Bare rolig det har alle vi andre også prøvet. :mrgreen:
Lim evt en klods på bunden og brug den til at spænde op på. Lim evt et stykke avispapir imellem og når du er færdig med at dreje, stikker du et stemmejern mellem klodsen og det færdige emne. Avispapiret vil nu dele sig og du er fri for at skulle dreje din opspændingsklods af.
Generelt brug altid torx, de er altid til at arbejde med flere gange.
__________
Hatmand


Top
 Profil  
 
Indlæg: 12 sep 2008, 12:55 
Offline
moderator
Brugeravatar

Tilmeldt: 01 feb 2008, 10:12
Indlæg: 2191
Geografisk sted: Sdr. Onsild - Hobro
Niks Hatmand.

Jeg har ikke drejet i skruer med mine drejejern. Jeg har til gengæld drejet i medbringeren, og det får jernet til at hoppe så mærkeligt, og bagefter vil det slet ikke skære.

Tror Stig fortalte noget om i Oddense, at han har drejet i sin spændepatron, hvor det vist lykkedes at få gnavet et stykke af patronen.

Med hensyn til værktøj og lignende, kan jeg da lige bringe denne skrivelse i erindring, hvis der er nogen der ikke har set den:

[color=#0000FF]PENSEL: Noget med et skaft der afsætter hår på den ny-malede/lakerede overflade, du først opdager når det er tørret.

AKU-BOREMASKINE: Et nyttigt værktøj, der altid løber tør for strøm når du borer hullet eller skruer skruen i.

BOR. Et stykke metal formet som en spiral, der altid rammer ved siden af det sted du har mærket op som center.

DREJEBÆNK: En nyttig maskine der kan bruges til at udforme nyttige og smukke ting i træ, og derefter kaster din fine skåle mod mur, gulv og jernvanger.

SKRUEBIT: En lille dimmer der kommer i mange udførelser, og hvor man aldrig kan finde den der passer til skruen... slet ikke den der passer til den lille TORX.

DREJEJERN/STÅL. Et skærende værktøj der fra fabrikken er oplært til at lande med spidsen nedad på dit betongulv og ødelægge din fine slibning. Drejejernet kan også bruges sammen med drejebænken til at udforme smukke ting af træ... når det er slebet efter at have ramt betongulvet.


SØJLEBOREMASKINE: En stor opretstående maskine der er velegnet til pludselig at rykke flade stykker metal ud af hænderne på dig, ramme dig I brystet, kyle din øl tværs gennem lokalet og plaske den ud over det nyligt bejdsede smukke arvestykke der stod til tørre.

ROTERENDE STÅLBØRSTE: Renser maling af bolte og kaster dem så af sted med lysets hastighed et sted ned under arbejdsbordet. Fjerner også hud fra fingerspidser, og det hårdt optjente hårde hud fra guitaren, på den tid det tar’ at sige AUWWW!

ELEKTRISK HÅNDBOREMASKINE: Normalt brugt til at dreje popnitter rundt i deres huller, indtil du dør af alderdom.

HÅNDRUNDSAV: Et transportabelt skæreredskab der bruges til at gøre ting for korte.

TÆNGER: Bruges til at gøre bolthoveder runde. Engang imellem bruges de også til at danne tømrerlus.

BÅNDPUDSER: Et elektrisk slibeværktøj der normal bruges til at omdanne små efterbearbejdninger, til større ændringsopgaver.

NEDSTRYGER: En ud af en familie af skæreværktøjer. Den omdanner menneskelig energi til sære uforudsigelige bevægelser, og jo mere du forsøger at påvirke dens retning, des mere bedrøvelig bliver din fremtid.

SVENSKNØGLE/SKIFTENØGLE: Normalt brugt efter tænger for fuldstændigt at afrunde bolthoveder. Hvis ikke andet kan bruges, kan de også overføre ekstrem svejsevarme til dine hænder.

GASSVEJSESÆT: Bruges næsten udelukkende til at sætte ild til alle brændbare materialer i dit værksted. Kan også bruges til at antænde fedtet i det hjulnav du vil have kuglelejet ud af.

STATIONÆR RUNDSAV: Et stort stationært kraftigt værktøj, der normalt bruges til at fyre træprojektiler af sted, for at teste dine væges holdbarhed.

GEVINDSKÆRER: Et værktøj der er ti gange hårdere end noget kendt bor, der nemt knækker af i bolthuller og dermed afslutter enhver mulighed for fremtidigt brug af gevindet.

RADIALSAV: En stor stationær sav der i de fleste værksteder bruges til at skræmme uerfarne personer til at vælge et andet håndværk.

TO TONS TALJE: Et værktøj til at teste kablernes maksimale trækstyrke, på alt det du har glemt at afbryde.

CRAFTSMAN 1/2X24 TOMMER SKRUETRÆKKER: Et meget langt stykke metal, der af uforklarlige grunde, i den modsatte ende af håndtaget har et en meget præcist udført skruetrækkerkærv.

PHILLIPS STJERNESKRUETRÆKKER: Normalt bruges den til at punktere vacumforseglingen under låg og til at åbne gammeldags dåser med olie, og plaske olie ud over dit tøj, men den kan også, som navnet antyder bruges til at ødelægge stjernekærven i stjerneskruer.

ALMINDELIG SKRUETRÆKKER: Et værktøj der er konstrueret til at åbne dåser med maling. Ofte også brugt til at omdanne skruer med kærv, til ubrugelige skruer der ikke kan tages ud.

KOMPRESSOR. En maskine der bruger energi fra et kulfyret kraftværk 300 kilometer væk, og omdanner den til komprimeret luft der rejser gennem en slange til en luftnøgle, der griber om hovederne på rustne bolte der sidste gang blev overspændt af en eller anden ved Ford for 30 år siden, og øjeblikkeligt runder hovederne af. Bruges også til at hurtigt at knække møtrikker af.

KOBEN: Et værktøj der bruges til at ødelægge det omgivende metal, eller beslag der skal fjernes for at du kan udskifte en 5 krones reservedel på din bil.

RØR ELLER SLANGESKÆRER: Et værktøj der bruges til at lave rør eller slanger for korte.

HAMMER: Originalt er den udviklet som et krigsvåben, men nu om dage bruges hammeren oftest som et slagværktøj til at finde de dyreste steder tættest muligt på det område du vil ramme. Bruges primært til at lave store huller i væge, når man hænger billeder op.
[/color]

_________________
Venlig hilsen
Kaj
Man bliver ikke en god pianist, bare fordi man har et Steinway flygel


Top
 Profil  
 
Indlæg: 12 sep 2008, 19:47 
Offline
Ny bruger
Brugeravatar

Tilmeldt: 09 sep 2008, 11:33
Indlæg: 17
Geografisk sted: roskilde
Det er dog det morsommeste jeg har læst længe, kan slet ikke forstå jeg har været så heldig indtil nu, ikke at komme til skade.
Men har købt støvmaske, efter at have læst lidt mere her og fik så dårlig samvittighed.
Har trænet med ny våd slibebænk, slebet drejerør, ....det kan kun blive bedre.

Hilsen Tine


Top
 Profil  
 
Indlæg: 12 sep 2008, 20:45 
Offline
Site Admin - Træ krammer
Brugeravatar

Tilmeldt: 30 jan 2008, 11:40
Indlæg: 3321
Geografisk sted: Odense Fyn
hehe kan anbefale det med masken ... efter at have skåret guldregn og elm på båndsav i to dage gav det noget rumlen i mave :) så maske er helt sikkert en god plan hihi

vi glæder os da til at se nogen resultater af indsatsen ...

_________________
Rasmus - Skew the wood

Træ, special værktøj, opgaver, alt inden for trædrejning. - http://www.woodturning.dk - tlf 29486637


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 10 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte og 2 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer

Søg efter:
Hop til:  
POWERED_BY
Danish translation by Olympus DK Team