www.woodturning.dk

WoodTurning.dk et forum for alle med interesse i trædrejning
Dato og tid er 06 aug 2026, 07:41

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 11 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 19 jan 2011, 11:37 
Offline
Ny bruger

Tilmeldt: 19 jan 2011, 11:21
Indlæg: 4
Geografisk sted: Viborg
Hej kære forum.

Jeg er helt ny både her på siden og som aktiv søgende trædrejebænk køber...

Jeg har fundet en trædrejebænk af mærket Power Craft, MCS 1000, Art. no. 79108, 50 Hz, 230 volt, 350 watt, 4 hastigheder, omdr. 810, 1180, 1750, 2460. Max. længde 1000/350 mm, made in P. R. C. 6001. (Kina, vistnok). Bordmodel.
Sælger giver også 4 bakke spændepatron, drejejern og diverse andre redskaber med.

Er den overhovedet brugbart? Vil gerne dreje lidt skåle, bordben etc. Pris. ca. 800 kr.

Hvad siger I? Er ovenstående noget jeg skal holde fingrene fra?

På forhånd mange tak for al hjælp.

Ruben


Top
 Profil  
 
Indlæg: 19 jan 2011, 12:05 
Offline
håbløs træ krammer
Brugeravatar

Tilmeldt: 16 jun 2010, 13:22
Indlæg: 2456
Geografisk sted: Ballerup
prøv at følge med i denne tråd, så tror jeg du får svar på alle dine spørgsmål.

viewtopic.php?f=4&t=1856

_________________
Man skal lære af andres fejl, livet er for kort til at lave dem alle selv

Stratus FU180 svinger mit træ rundt

aktiv bruger af narko gasser!


Top
 Profil  
 
Indlæg: 19 jan 2011, 14:14 
Offline
håbløs træ krammer
Brugeravatar

Tilmeldt: 20 apr 2008, 17:56
Indlæg: 4582
Geografisk sted: Ørslev, Vordingborg
Velkommen her på forum, hvor du kan finde en masse hyggelige trædrejere, som gerne vil hjælpe - det kræver bare at du opdaterer din profil så folk kan se hvor i riget du bor.

Inden du bruger penge på maskiner og div. udstyr, er det nok en god ide at få en god snak med en trædrejer som allerede er igang.

_________________
Bjørn Andersen

Modus operandi: Træ- og alt det hyggelige omkring træ
https://www.facebook.com/profile.php?id=100003985820262


Top
 Profil  
 
Indlæg: 19 jan 2011, 14:31 
Offline
Bjerg af spåner

Tilmeldt: 01 jul 2009, 22:27
Indlæg: 366
Geografisk sted: Brejning ved Børkop
Jeg vil også benytte lejligheden til at byde dig velkommen til dette forum for trænørder. Pas på du kan gå hend og blive bidt af det. Det er svært, at sige om det er noget du skal holde dig fra, det kommer an på osv. 800 kr. lyder ikke af meget, men et godt drejejern koster mellem 300 kr. og 500 kr. alt afhængig af størrelse osv. du kan købe et sæt billige drejejern til 700 kr. og 800 kr.forskellige steder, men min erfaring er, at pengene er smidt ud af vinduet, jernene kan ikke slibes skarpe. Derfor kunne det godt være et dårligt køb?
Nu ved jeg ikke hvor du bor, men skulle det være i nærheden af Bogense er du meget velkommen til at komme og få en snak og et "go" som de siger i England inden du køber noget.

Hilsen

Per

_________________
Per

Meget kan lade sig gøre, når man prøver!

http://www.kreativtraedrejning.dk


Top
 Profil  
 
Indlæg: 19 jan 2011, 19:18 
Offline
Ny bruger

Tilmeldt: 19 jan 2011, 11:21
Indlæg: 4
Geografisk sted: Viborg
Tak for svarene. Jeg får lige rettet min profil her bagefter. Jeg vedhæfter lige nogle billeder af den der trædrejebænk, jeg har kig på. Kan I udlede noget af dem:-)?


Du har ikke de nødvendige tilladelser til at se vedhæftede filer i dette indlæg.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 19 jan 2011, 20:13 
Offline
Bjerg af spåner

Tilmeldt: 29 jun 2010, 16:23
Indlæg: 285
Geografisk sted: AARHUS
den syndes jeg du skal holde dig fra ;) har selv haft sådan en 1 månden efter soldte jeg den og købte en mc1100 som jeg er fint tilfreds med iforhold til pengene et godt tip køb ikke en drejebænk som ikke er i ståbejern :D :D

_________________
Mvh Jakob

slid, men vid at ting tager tid


Top
 Profil  
 
Indlæg: 19 jan 2011, 20:54 
Offline
håbløs træ krammer
Brugeravatar

Tilmeldt: 20 apr 2008, 17:56
Indlæg: 4582
Geografisk sted: Ørslev, Vordingborg
Hold dig væk fra den blikspand. havde selv en af slagsen for mange år siden. Den er kun egnet til de allermest SMÅ emner, den kan kun med store omkostninger forsynes med -selv de simpleste patroner etc.

Tag en snak med Per Sepstrup - han ved hvad han snakker om, og den bænk han har til salg - INCL patron finder du nok ikke lige igen ;)

_________________
Bjørn Andersen

Modus operandi: Træ- og alt det hyggelige omkring træ
https://www.facebook.com/profile.php?id=100003985820262


Top
 Profil  
 
Indlæg: 19 jan 2011, 21:36 
Offline
spånbunke

Tilmeldt: 05 sep 2010, 21:15
Indlæg: 124
Geografisk sted: herning
Noooo Dont Do It, jeg har selv en jeg har avet fra min farfar, det er noget være L... kan på ingen måde anbefale den

Mvh jacob

P.s velkommen til

_________________
hellere 3 stjerner på salamien, end en salami i stjernen :D


Top
 Profil  
 
Indlæg: 19 jan 2011, 22:32 
Offline
Ny bruger

Tilmeldt: 19 jan 2011, 11:21
Indlæg: 4
Geografisk sted: Viborg
Jeg siger mange tak for velkomsten og de gode råd. Tusind tak skal I have. Jeg kigger på Per`s tilbud.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 20 jan 2011, 11:32 
Offline
Bjerg af spåner

Tilmeldt: 01 jul 2009, 22:27
Indlæg: 366
Geografisk sted: Brejning ved Børkop
Når man selv har noget til salg, er det svært, at sige du skal holde dig fra den, men der er heldidvis andre der har samme mening som mig. Jeg har haft en kursist, der havde nogle jern, der mindede meget om de jern du viste på billedet, og det var ikke de bedste jern.
Viborg Bogense er ca. halvanden times kørsel. Kører du hjemmefra om formiddagen/morgenen og sætter dagen af, kan vi jo sætte et stykke eller to på drejebænken, og du kan få en fornemmelse af drejeteknikken med nogle få jern. Så har du lyst kan vi finde en dag.

Hilsen

Per

_________________
Per

Meget kan lade sig gøre, når man prøver!

http://www.kreativtraedrejning.dk


Top
 Profil  
 
Indlæg: 21 jan 2011, 16:53 
Offline
Ny bruger

Tilmeldt: 19 jan 2011, 11:21
Indlæg: 4
Geografisk sted: Viborg
Hej Per.

Mange tak for dit fornemme tilbud. Jeg vil i første omgang lige skrive mig det bag øret og så vende tilbage.
Jeg satser på at få lov til at deltage i noget sløjd hver onsdag aften, hvor jeg vil lade min interesse for trædrejning genopvække, efter et par års pause. For oprindeligt er jeg uddannet lærer bl.a. i sløjd, og kunne altså godt tænke mig at gøre lidt mere ud af trædrejning.

Ps. Jeg har nøje noteret dit eget salgstilbud. Det ser kvali ud, men jeg må lige have min bedre halvdel med ind over her:-)
Forøvrigt er det en meget interessant og inspirerende hjemmeside du og konen har. Tak for den.

Mvh. Ruben


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 11 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte og 1 gæst


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer

Søg efter:
Hop til:  
POWERED_BY
Danish translation by Olympus DK Team