www.woodturning.dk
http://www.woodturning.dk/forum/

Dekopørsav trækker til venstre
http://www.woodturning.dk/forum/viewtopic.php?f=6&t=8578
Side 1 af 1

Forfatter:  Susanne04 [ 29 sep 2020, 11:37 ]
Titel:  Dekopørsav trækker til venstre

Dette handler dog ikke om min drejebænk. Men om min dekopørsav, jeg tænker mange herinde har sådan en også, så jeg prøver at høre om jeres erfaringer omkring problemområdet.
Jeg har lige skiftet klinge på min dekopørsav og står nu med det problem at den trækker frygtelig til venstre, jeg skal bruge ret mange kræfter på at få den til at save lige ud. Det er uanset om jeg presser for meget frem eller jeg lader saven arbejde stille og roligt i træet.
Den gjorde det ikke med den gamle smalle klinge. Jeg har sat en kraftigere i da jeg skal til at lave puslespil i egetræ og det er de orginale klinger jeg bruger.
Det er ellers en maskine jeg er glad for og den har aldrig drillet mig før.
Kender nogen til dette ?

Forfatter:  Susanne04 [ 29 sep 2020, 16:38 ]
Titel:  Re: Dekopørsav trækker til venstre

Jeg fandt ud af det.
Der blev sat en ny klinge i og da jeg nærstuderede den klinge der drillede, kunne jeg se at tænderne ligesom stod ud mod venstre side.
Den saver nu perfekt.
I får da lige et billede af mit puslespil.

Forfatter:  DenKedelige [ 29 sep 2020, 19:42 ]
Titel:  Re: Dekopørsav trækker til venstre

Der kan du se, et opslag på forum VIRKER ;)
God arbejdslyst.

VH, Lars

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/