www.woodturning.dk
http://www.woodturning.dk/forum/

Vacuumpumpe
http://www.woodturning.dk/forum/viewtopic.php?f=6&t=619
Side 1 af 1

Forfatter:  Gundtoft [ 11 aug 2009, 18:16 ]
Titel:  Vacuumpumpe

Jeg er næsten færdig med at renovere/ombygge et vacuum pumpe system. Jeg bruger en gammel malkemaskine (rotary vane) der trækker max 0,37bar men arbejder bedst ved 0,25-0,3 bar. Jeg kan ikke helt forstå de engelske angivelser af nødvendigt vacuum. Ved I om jeg har nok "sug" ? og hvor mange bar er egentligt nødvendig for en brugbar opspænding af skåle i forskellig størrelse (jeg ved godt at stor diameter på skålen kræver mindre vacuum)

Mvh Morten

Forfatter:  erling_j [ 11 aug 2009, 21:24 ]
Titel:  Re: Vacuumpumpe

Hej Morten!
Hvad er det for nogle engelske vacuumangivelser, du ikke kan finde ud af?
Der er et syndigt rod med hensyn til værdiangivelser for vacuum, nogen angiver det absolutte tryk, andre undertrykket. Det du angiver er undertryk.
Med hensyn til dit systems ydeevne, så tror jeg det rigeligt kan levere tilstrækkeligt vacuum. Jeg mener at huske, at der her i Forum er omtalt et system, som bruger en Nilfisk-støvsuger, og for at køle motoren var det boret et ø10 mm hul i systemet.
En støvsuger kan vel frembringe et vacuum på 0,3-0,5 m vandsøjle, din malkemaskine-pumpe laver 2,5-3 m, spørgsmålet er om den har tilstrækkelig pumpekapasitet (kubikmeter luft) til at kompensere for lækluft, men så vidt jeg husker fra min barndom på landet, så faldt systemet ikke ud selv om der blev åbnet for en ventil, men prøv dig frem.
Pas på du ikke laver så meget vacuum, at du trykker bunden ind på skålene.
Hilsen Erling

Forfatter:  BjoernA [ 12 aug 2009, 09:51 ]
Titel:  Re: Vacuumpumpe

Hej,

Et undertryk på 0,25-0,3 bar (nogenlunde lig med 0,25-0,3 kg/cm2 = nogenlunde 2-3 psi (pound/squareinch) er et meget højt vaccuum, og vil holde gevaldigt fast på dine emner.

Hydrovane pumpen frembringer et konstant undertryk som har meget stor flexibillitet, men, hvis hukommelsen ikke svigter for meget skal den kører VÆSKEFYLDT (f.eks med mælk/vand), og var vist nok ikke egnet til at køre i TØR tilstand, d.v.s kun med luftgennemstrømning.

jeg mener at huske at Hydrovane pumperne tabte vaccuum næsten totalt når den blev fjernet fra koens yver, og at man skulle sørge for at lukke for en ventil mens man skiftede, så der var væske til at genskabe undertrykket.

Hydrovane pumperne er jo designet til at suge store mængder væske ret hurtigt, dog uden at tage hele koen med, men du bør nok sikre dig at den kan holde til det du ønsker. Det er ikke sjovt hvis et emne går i kredsløb fordi vaccuumpumpen svigter, bare et splitsekund.

Forfatter:  Gundtoft [ 12 aug 2009, 11:50 ]
Titel:  Re: Vacuumpumpe

Jeg tror ikke motoren har kørt med mælk i pumpen, da den er oliefyldt!- eller også er det derfor jeg ikke kan lide mælk!?? :D

Jeg har koblet den til drejebænken og mangler kun at lave en chuck

Mvh Morten

Forfatter:  Kaj Petersen [ 12 aug 2009, 12:05 ]
Titel:  Re: Vacuumpumpe

Hej Gundtoft.

Det lyder spændende ... men uden billeder er det aldrig sket.

Så vidt jeg husker blev mælken ledt i en spand eller tank, eller noget i den stil, så jeg er sikker på det nok skal virke.

Forfatter:  dc-olduser [ 12 aug 2009, 12:49 ]
Titel:  Re: Vacuumpumpe

Hej Gundtoft
Ja vacumpumper til malkemaskiner køre i olie Alfalaval -Hektor - Stranko- Ok og hvad de nu hed. Du kunne evt sætte en frekvensomformer på motoren så du kan styre motor omdr. og vacum ellers kan du drosle lidt med en større remskive på motoren hvis du får for meget sug.På nogle malkeanlæg var der en lille ventil med et lod i som når vacumet blev for stort blev lodet løftet og og tillod anlæget at suge falsk luft ind så det forudbestemte vacum forblev konstant så det er også en mulighed du kan lege lidt med.

Forfatter:  BjoernA [ 12 aug 2009, 13:35 ]
Titel:  Re: Vacuumpumpe

Sådan er det med den gamle hukommelse. de gamle vaccuumpumper jeg kendte var fra 1940-1950'erne, og de var stadig i brug endnu mange år.

Men det er jo nok rigtigt at de ikke kørte i mælk :oops:

Forfatter:  stig bredsgaard [ 12 aug 2009, 17:09 ]
Titel:  Re: Vacuumpumpe

Det er mig, som har omtalt Nilfisk-systemet.
Det bruger jeg selv. men kun til emner fra ca. 30 cm. dia. og op.
Om den kan holde mindre emner, ved jeg ikke.
Jeg har altid fundet det lettere at sætte småtingene op i Jumbo-bakker.

Forfatter:  Gundtoft [ 12 aug 2009, 18:48 ]
Titel:  Re: Vacuumpumpe

Det var faktisk Bla. dine indlæg om vacuum opspænding der inspirerede mig Stig, men min nilfisk skal bruges som blæsebælg i smedien- derfor måtte jeg finde på noget andet. Jeg regulerer suget med en hane der lukker falsk luft ind i vacuumsystemet, hvilket ser ud til at virke udmærket.
Der kommer billeder når jeg får hjælp- Jeg har først idag med elevers hjælp fundet ud af hvordan man sætter smilies ind og om 14 dage har jeg sandsynligvis glemt det igen! :idea:
Ps. Man skal ikke sætte kinden til røret for at se hvor meget en maskine suger- Min 6.klasse morede sig meget over at jeg
havde et flot sugemærke som 38 årig! Ha ha så fik de da bare flere lektier for
:twisted: !!!
Mvh Morten

PPs. Jeg ved egentlig ikke hvor meget behov jeg har for en vacuumopspænding, jeg syntes bare at det var spændende at lave en selv. Prisen ligger nu på ca 600kr inc pumpe, motor, fittings, kabel, slange, maling og vacuummeter- Så timelønnen er ikke høj, det er til gengæld en billig hobby og ikke meget dyrere end en tur i bio+restaurent og morskaben varer længere!

Forfatter:  Anders Bremer [ 12 aug 2009, 19:55 ]
Titel:  Re: Vacuumpumpe

Jeg køre også med støvsugersystemet - der hidtil har set lidt Georg Georgløs-agtig ud. :D :D :D Jeg her kun gode erfaringer med det. Jeg har et par gange prøvet på mindre skåle og det har ikke været godt.
Nu har jeg jo fået ny bænk og jeg er ved at modificere systemet således at jeg kan holde mindre dele ved at lave vacuumrummet før jeg sætter emnet på. Jeg er ved at prøve mig frem for at finde den rette hulrumsstørrelse - ingen beregninger her - det er "trail by error" og det er skide skægt at stå og lave. :D :D :D :D

Forfatter:  stig bredsgaard [ 12 aug 2009, 21:11 ]
Titel:  Re: Vacuumpumpe

Det er godt, I får noget sjov ud af at lege med vacuum.
Jeg brugte det mest fordi det er superhurtigt, når man serieproducerer mange ens skåle.
Der er efter min mening ingen opspændingsmåde, som kommer i nærheden, når det gælder lethed og speed.

Forfatter:  Anders Bremer [ 12 aug 2009, 21:51 ]
Titel:  Re: Vacuumpumpe

Totalt enig - kom lige til at grine lidt - når man starter med vacuum skal man huske at holde ved i skålen når slukker for suget :D :D :D :D den falder lige meget hvad og det er selfvfølgelig på på betongulvet og på en kant og der kommer grimme skrammer..... selvfølgelig :D :D :D Vi er jo vant til at det sidder fast i kæberne.

Forfatter:  Bent Karlsen [ 20 dec 2011, 02:38 ]
Titel:  Re: Vacuumpumpe

Gundtoft skrev:
Jeg er næsten færdig med at renovere/ombygge et vacuum pumpe system. Jeg bruger en gammel malkemaskine (rotary vane) der trækker max 0,37bar men arbejder bedst ved 0,25-0,3 bar. Jeg kan ikke helt forstå de engelske angivelser af nødvendigt vacuum. Ved I om jeg har nok "sug" ? og hvor mange bar er egentligt nødvendig for en brugbar opspænding af skåle i forskellig størrelse (jeg ved godt at stor diameter på skålen kræver mindre vacuum)

Mvh Morten


Hej Gundtoft.
Hvordan gik det med din vacuumopspænding? er det blevet til noget man kan se på billeder?
Og er der andre der har gode ideer til hvordan det kan gøres?

Forfatter:  Bjarne [ 20 dec 2011, 13:23 ]
Titel:  Re: Vacuumpumpe

I det seneste nr af Woodturning, Januar 2012 er der en god beskrivelse af, hvordan man laver en vacuumpumpe.
Bjarne

Forfatter:  BjørnB [ 20 dec 2011, 17:45 ]
Titel:  Re: Vacuumpumpe

Jeg var ligeved at sige tak for ingenting, Bjarne.
Dem der abbonerer på magasinet for det automatisk at se, vi andre får en lang næse.
Eller kan magasinet købes i løssalg/ses på biblioteket?


Man skal ikke kommentere når man er træt og småsur.
Der burde stå: Øv, jeg abbonerer ikke på det magasin

Tak, Ras, jeg er med på en kigger en dag.

Forfatter:  Rasmus [ 20 dec 2011, 18:04 ]
Titel:  Re: Vacuumpumpe

Ellers kan du låne dem ved mig jeg får det fast..

Forfatter:  Alan Christoffersen [ 20 dec 2011, 19:32 ]
Titel:  Re: Vacuumpumpe

Gundtoft skrev:
Jeg er næsten færdig med at renovere/ombygge et vacuum pumpe system. Jeg bruger en gammel malkemaskine (rotary vane) der trækker max 0,37bar men arbejder bedst ved 0,25-0,3 bar. Jeg kan ikke helt forstå de engelske angivelser af nødvendigt vacuum. Ved I om jeg har nok "sug" ? og hvor mange bar er egentligt nødvendig for en brugbar opspænding af skåle i forskellig størrelse (jeg ved godt at stor diameter på skålen kræver mindre vacuum)

Mvh Morten


Englænder ynder at brug enten tommer Hg (kviksølv) eller mm Hg. 1 atmosfær (omgivelses tryk ved havet) er ca 750 mm Hg. Ved at gange tommer med 25,4 får man millimeter.

Når du skriver at den "trækker" 0,37 bar, mener du under atmofære trykket (relativ tryk) eller absolut? Absolut tryk angives fra 100% vakuum, og relativ er i forhold til atmosfære trykket. Vejrfolk ynder at bruge enten millibar (gammeldage) eller hektoPasca. 1 bar = 100000 Pascal = 1000 millibar.

Der er nogle interessant artikler her: http://www.bobchapman.co.uk/html/for_woodturners.html

især een dre beskriver kræfterne - men desværre i engelsk enheder.

Forfatter:  karsten105 [ 20 dec 2011, 20:03 ]
Titel:  Re: Vacuumpumpe

Jeg kan fortælle at jeg her i sommer har gået og ekaperimenteret med et vacumanlæg, jeg købte en malkemaskine fra DBA for 1000kr. den havde været brugt til 6 maskiner, jeg ved ikke hvor meget den suger i bar eller noget andet men jeg ved at den suger rigtig meget alt kan suges fast især skåle med barkkant er anlæget godt til men også alle andre små og store ting, pumpen er en lamelpumpe som ikke kører i olie men smøres af olie som er i en beholder på pumpen.
Jeg har lavet vacumsiden i 1 tommer rør og lavet en hane så jeg kan lukke falsk luft ind for det første for at pumpen ikke bliver for varm, men også fordi at den også suger for meget, eneste minus er at den LARMER rimelig meget, jeg har placeret den i rummet ved siden af så kan det sagtens gå hvis man har nogle gode naboer.

Karsten Pedersen

Forfatter:  Bent Karlsen [ 20 dec 2011, 20:11 ]
Titel:  Re: Vacuumpumpe

Hej Karsten.
har du billeder af, eller kan du fortælle lidt om hvordan du har lavet monteringen på akslen - altså der hvor der bliver suget, ikke der hvor emnet monteres. Er det et specielt leje der bruges, og hvordan monteres det på akslen?
Jeg har set et sted ( eddie casteling på youtube ) der bruger en tingest der skal have trykluft og som laver vacuum. nogen der kender noget til sådan en dims og hvor den kan købes.

Forfatter:  karsten105 [ 20 dec 2011, 20:38 ]
Titel:  Re: Vacuumpumpe

Hej Bent
Jeg prøver her at uploade billeder, det er første gang så bær over med mig hvis det ikke er godt.
Jeg fik drejet et almindelig kugleleje ind i håndhjulet på drejebænken og drejede en stuts som passer indeni lejet og med slang på den ene bænk og pvc rør på den anden blot fordi jeg havde disse ting.
Karsten Pedersen

Forfatter:  Bent Karlsen [ 20 dec 2011, 20:44 ]
Titel:  Re: Vacuumpumpe

Hej Karsten.
Tak for gode billeder. Jeg må til at bygge lidt.

Forfatter:  karsten105 [ 20 dec 2011, 20:52 ]
Titel:  Re: Vacuumpumpe

Hej Bent
Det er et ganske almindelig standard kugleleje som bare ikke kunne skaffes så det passer ind i håndhjulet så derfor måtte jeg have en til at dreje af så lejet passer.
Træskiven som sidder i drejebænken er 17cm. i diameter den suger de fleste ting fast,
ellers har jeg købt en 33mm. snittap, så kan jeg lave de vaccumpatroner jeg vil.

Karsten Pedersen

Forfatter:  Børge L [ 20 dec 2011, 21:11 ]
Titel:  Re: Vacuumpumpe

Hej!
Jeg har et vacumanlæg lavet af en Manus malkemaskine som har siddet på et rørmalkeanlæg!
For at beskytte vacumpumpen skal der monteres en cyklon foran vacumpumpen, den skal opfange urenheder (oprindelig møg og mælk) såsom støv og spåner, den med at have en ventil som man lige kan lindre lidt på er jævnfør det` ikke optimal!
Jeg har monteret en Vacurex på vacumrøret, den måler vacum 50-60 cm efter sin placering og overstiger den det ønskede vacum så åbner den og suger luft ind igennem 2 filtre ( skumgummi ). På Vacurexen er der en stilbar ventil og manometer så det er nemt at indstille det ønskede vacum. Kapasitet 35 - 65 kPa med et flow på 2200 l/min ved 55 kPa
Jeg kører normalt med 40 - 60 kPa ved alm. skåle, og mindre ved store skåle. Omdrejninger altid 850 omdr/min.
Opbygningen på Novaen:
Lukket leje monteres (limes) i håndhjulet, messingrør er monteret i inder ringen i lejet, afløbsslange fra vaskemaskine forbinder vacumrøret og Novaen med en ventil indbygget lige ud for maskinen, så der kan lukkes og åbnes for vacum!
Det virker fortræffelig,og man kan høre på Vacurexen når der er utilsigtet sivning, så åbner den ikke, så er der om at passe på, men det kan også være fordi træet er porøst, så den suger luft igennem træet!
Og det bedste til sidst er prisen: Kr. 1000,-
v.h.
Børge L

Forfatter:  Gundtoft [ 24 dec 2011, 18:48 ]
Titel:  Re: Vacuumpumpe

Mit vaccumanlæg kører fint, jeg tager lidt billeder, når juleferien hos mine forældre er overstået.
Mvh Morten ( god jul )

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/