William thomassen skrev:
Hej venner ud i Axminster og det som ligner,
jeg har lige fået min hjem, altså 1628 VS,
uden støbejernsben.
Den er tung, den maskine, så jeg er ved at bygge et nyt bord til den.
Det er nok først klaret i næste uge, så er der altså en i Dragør, nysgerrige kan bese og prøve.
Men når nu olien på slidbanene er renset af, skal de vokses. Er her nogen, som kan fortælle, hvad det er for noget voks man skal bruge?
En forventningsfuld ny Axminsterejer
william
Brug en almindelig - syrefri vaseline. Påfør så den dækker hele arealet, og tør overskudet grundigt af med en fnugfri klud.
Det er vigtigt at der aftøres så grundigt at man næsetn tror at der ikke er noget vaseline tilbage, MEN, det er der, det ligger bare nede i støbejernets hulrum - og det er lige præsist der det gør nytte.
Syntes man at det er lidt besværligt med vaselinen direkte, kan man blande den med lidt tændvæske af f.eks. Brugsens den bedste . Rør vaseline og tændvæske grundigt sammen og påfør. Derefter aftørring med en fnugfri klud som ovenfor beskrevet.
Vaseline er særdeles effektivt til støbegods, og er (også blandet med tændvæske) godt til at vedligeholde vangerne ved en påføring 3-4 gange pr. år.
_________________
Bjørn AndersenModus operandi: Træ- og alt det hyggelige omkring træ
https://www.facebook.com/profile.php?id=100003985820262