www.woodturning.dk
http://www.woodturning.dk/forum/

Union Graduate
http://www.woodturning.dk/forum/viewtopic.php?f=6&t=200
Side 1 af 1

Forfatter:  phnpen [ 29 jul 2008, 00:33 ]
Titel:  Union Graduate

Jeg må jo hellere fortælle lidt om hvad det er jeg har fået gjort ved min Union Graduate, nu jeg har snakket så meget om den.

For det første har jeg skiftet spindlen, så jeg har M33 i begge sider, om MK2 i siden over den lille vange. Jeg fandt frem til, at det var bedre end at bruge gevindbøsninger, da det ville resultere i, at jeg fik en mindre drejedybde, og en alt for ustabil gang. Derudover havde jeg besluttet mig for, at jeg ville have en frekvensomformer i. Den er uundværlig,, når man skal dreje skåle. For at få frekvensomformer i, så var Michael nødt til at skifte motoren også, da den udover ikke at passe til frekvensomformeren var en brandfælde i sig selv. Sådan en gammel motor er jo ikke støvtæt, og Michael fortalte, at der ikke skulle andet end en gnist til at antænde det varme støv. Derfor fik jeg monteret en 1 Hk motor i stedet for den 0,75 Hk motor der sad i i forvejen. Frekvensomformeren er indstillet til 15-100 Hz, for Michael sagde, at hvis man sætter den længere ned, så risikerer man, at brænde motoren af, fordi den ingen køling får.

Til frekvensomformeren har jeg fået en af de der skrueknapper, og en frem/bakknap, og de er monteret i en kasse på en magnet, så jeg flytte den derhen, hvor den nu ikke er i vejen, men så jeg stadig har mulighed for at stoppe bænken uden at skulle om på den anden side, hvis noget går galt. Derudover er det bare mega rart at have den ved hånden. Frekvensomformeren skal bygges ind i et støvtæt kammer i bunden af bænken, men dertil er jeg ikke rigtig nået endnu. havde først lavet noget, men silikonen kunne ikke tørre, og så faldt det fra hinanden igen.

Jeg fik skiftet lejerne og de der fedt-smørehuller til lejerne.

Så bad jeg også om at få lavet en forlængervange på 20 cm til den høje vange, men den har vist sig overflødig, og alt andet lige en smule for stor, men sådan er det desværre. Jeg satser på, at jeg kan bruge den, hvis jeg skal lave meget dybe skåle med stor diameter.

Det eneste jeg mangler nu er en bøtte Hammerit maling til bænken. Jeg tror nok den skal være rød, men har ikke undersøgt hvilke farver man kan få.

Den kører som en drøm, og den siger egentlig ikke så meget. Det man hører mest er Frekvensomformeren, der larmer lidt, fordi den er giver lidt mere power. den kan godt være lydløs, men det går ud over momentet.

Forfatter:  dc-olduser [ 29 jul 2008, 07:52 ]
Titel:  Re: Union Graduate

Hej Peter
Når enden er go er alting godt :D Så skal der bare laves spåner :D
EM

Forfatter:  phnpen [ 29 jul 2008, 08:17 ]
Titel:  Re: Union Graduate

Du har fuldstændig ret.. Den har også kastet flere sække spåner fra sig, så det tegner godt, og efter jeg er begyndt at tage mindre spåner, så har jeg også færre problemer med manglende maskinkraft. Nu er det kun når jeg stikker ned langs kanten af skålen den ikke er så glad..

Forfatter:  stig bredsgaard [ 29 jul 2008, 15:16 ]
Titel:  Re: Union Graduate

Det , Du har gjort, svarer til at tage en gammel Ford A og lave en hotrod ud af den.
Nu skal du så bare ud og "cruise up elm street and down main, looking for girls"
God fornøjelse.

Forfatter:  phnpen [ 29 jul 2008, 15:48 ]
Titel:  Re: Union Graduate

Det er der nok noget om, men så skal den i hvertfald først males racerrød :P

Forfatter:  phnpen [ 31 jul 2008, 20:59 ]
Titel:  Re: Union Graduate

I dag har jeg prøvet Rasmus' bænk. Den er noget nær umulig at stoppe. Det var helt vildt. Den har en 2Hk motor, men sådan et monstrum kan jeg nok ikke få mast ind i min bænk - eller det kan jeg godt, jeg kan bare ikke få den til at snurre, så det er der ikke så meget ved. Hvor stor en "lille" motor kan man få, hvis den ikke må være større end en 1 Hk motor? Ikke at jeg havde tænkt mig at skifte den splinternye motor ud, men mest for nysgerrighedens skyld.

Forfatter:  Rasmus [ 01 aug 2008, 07:07 ]
Titel:  Re: Union Graduate

ja det er en skrap lille dame med nogen særiøse overarme :-) og hvad mener du med næste :-) du havde da ikke meget held med at dræbe den...

hvad er dim på den plads du har ?? evt kender jeg en der har adgang til den slags informationer

Forfatter:  phnpen [ 02 aug 2008, 13:07 ]
Titel:  Re: Union Graduate

Den er omkring 22 cm dyb og 14 cm i diameter + en boks der sidder oven på motoren.

Forfatter:  Bjarne [ 02 okt 2008, 10:21 ]
Titel:  Re: Union Graduate

Hej Peter
Har du overblik over hvad alle de forandringer, du har lavet på Graduaten har kostet.
Bjarne

Forfatter:  phnpen [ 02 okt 2008, 16:24 ]
Titel:  Re: Union Graduate

Det har alt i alt kostet ca. 9000 kr tror jeg, men du må ikke hænge mig op på det. Men hvis man kan vænne sig til, at bænken kører den anden vej, og ikke behøver frekvensomformer, så kan man spare den, motoren, potmeter, frem/bak-knap, magnet og montage ikke at forglemme - ca. 6000 kr og forlængervangen skal man ikke få lavet 20 cm med mindre man ligger inde med en af de gamle anlægsholdere fra promat, for så er der bare alt for langt ind. 10 cm ville jeg nok foretrække at få den lavet på i dag, hvis jeg skulle noget.

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/