www.woodturning.dk
http://www.woodturning.dk/forum/

Kuglepen af Rådyropsats(spidser)
http://www.woodturning.dk/forum/viewtopic.php?f=12&t=4799
Side 1 af 1

Forfatter:  BjoernA [ 20 dec 2013, 17:25 ]
Titel:  Kuglepen af Rådyropsats(spidser)

.

Forfatter:  Kai Ingemann [ 20 dec 2013, 19:24 ]
Titel:  Re: Kuglepen af Rådyropsats(spidser)

For at blive lidt i dyreriget må jeg jo sige, at du er blevet en hel ørn til det med kuglepenne - Bjørn :D

Forfatter:  BjoernA [ 20 dec 2013, 20:47 ]
Titel:  Re: Kuglepen af Rådyropsats(spidser)

Kai Ingemann skrev:
For at blive lidt i dyreriget må jeg jo sige, at du er blevet en hel ørn til det med kuglepenne - Bjørn :D


Tja, da jeg var MEGET lille - og det er unægtelig nogle år siden, blev jeg endda kaldt Nannok (Grønlandsk for ISBjørn (tror jeg nok)- og siden er det blevet til et utal af Bamser i alle afskygninger. ;)

Forfatter:  martin_r [ 20 dec 2013, 21:42 ]
Titel:  Re: Kuglepen af Rådyropsats(spidser)

hvorfor har du egentlig ikke valgt wienerkalk/sprit/h-olie til den sidste finish lige som en akrylpen eller har du tungt vejende grunde? (jeps lidt et trick spørgsmål ;) )

Forfatter:  BjoernA [ 20 dec 2013, 22:46 ]
Titel:  Re: Kuglepen af Rådyropsats(spidser)

hej Martin,

Wienerkalk er ok - forudsat man opslæmmer/Dispergerer det i en olie - ikke sprit - og under alle omstændigheder ikke sprit som indeholder VAND.

Sprit (Ren alkohol, karburator væske etc) har den ulempe at spritten fordamper alt for hurtigt, og, også har et problem med at trænge ind i langt de fleste overflader.

Omvendt kan Wienerkalk - opslæmmet i olie forårsage et potentielt problem idet det kan være temmeligt vanskeligt at frembringe en jævn "befugtning" af en given overflade - og det KAN skabe glansvariationer ved en efterfølgende slutbehandling - hvis man vælger at slutbehandle med f.eks voks (Canauber voks, Bi voks etc.)

jeg bruger lejlighedsvis Wienerkalk - opslæmmet i VASELINEOLIE (Biltemas den bedste), men har også - ind imellem måtte bringe viskositeten ned ved at tilsætte lidt tændvæske (daglibrugsens den bedste).

Ståluld 0000 med ren alkohol (Karburator væske) er en ganske god løsning. Stålulden opfanger alt som "slibes af" og karburator væsken er helt ok på så små diametre som f.eks en pen - og så støver det ikke. ;)

Forfatter:  BjoernA [ 21 dec 2013, 11:01 ]
Titel:  Re: Kuglepen af Rådyropsats(spidser)

For alle jer(i Rømersgade) som godt kan lide at polere f.eks Acryl og div. horn og ben vil jeg godt lave en lille flaske WINERKALK - dispergeret i Vaselineolie m. Tændvæske (til korrekt viskositet) og tage den med i kælderen den 7 januar, hvis der er nogle af jer som så vil medbringe nogle drejede - OG færdig pudsede kuglepenne emner + mandreller som passer i Poul M's maskiner (Vist nok M2 i alle).

Jeg vil så vise polering med den Wienerkalk blanding og forskellen ved brug af Ståluld 0000 med Karburatorsprit + færdig polering med H-olien hvis der er interesse for det.

D.v.s Polering med Wienerklak dispersionen + ståluld 0000, og
Polering med papir/klud (Våd + tør)
Færdig polering med H-olie ( Ståluld 0000, Vådt i vådt m. Papir og Våd/Tør med Papir/Klud.

Jeg vil også medbringe nogle kuglepenne, drejet af Bla. Vandbøffel, Rådyropsats, Splintved Moseeg, Kernetræ Moseeg, Amerikansk Valnød, Birkeknude, Elmeknude, så der er noget at kigge på.

Pennene af Moseeg er grundbehandlet med Shelleak (2 x med mellemslibning K400), og alle pennene (også den af Vandbøffel og den af Rådyropsats, er behandlet med H-olie)

Jeg medbringer også de 4 stk underkopper til John Helms flotte krus. ;)

Forfatter:  martin_r [ 22 dec 2013, 00:36 ]
Titel:  Re: Kuglepen af Rådyropsats(spidser)

Jeg vil gerne hive lidt med til demo.

Forfatter:  tjmanden [ 22 dec 2013, 13:27 ]
Titel:  Re: Kuglepen af Rådyropsats(spidser)

Hej Bjørn
Du er velkommen med dine input.
Nu er du jo ved at få travlt, med både skrabejern og polering.
Er der en tredje ting til et Kinderæg?

Mvh

Torben

Forfatter:  BjoernA [ 22 dec 2013, 16:52 ]
Titel:  Re: Kuglepen af Rådyropsats(spidser)

Jo da. Der er godt nok en ekstra "Kinder overraskelse" - men den gider jeg ikke rigtigt gøre mere ud af, hvis der ikke er flere af de hyggelige drejernisser som planlægger at komme i Rømersgade den 7/1 som tager noget med der kan leges med. Vi må se hvad tiden inden bringer. :idea:

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/