www.woodturning.dk
http://www.woodturning.dk/forum/

Skål i egeknude
http://www.woodturning.dk/forum/viewtopic.php?f=12&t=2111
Side 1 af 1

Forfatter:  steffen [ 30 apr 2011, 19:48 ]
Titel:  Skål i egeknude

Jeg har drejet en skål i frønnet egeknude, den er kommet fra Stig.
der er lagt en blanding af metalstøv og kaffegrums i revnerne,
finpudset med 400 korn og poleret med eget polerpasta.

Ø 22 - H 8 cm

Forfatter:  Kai Ingemann [ 01 maj 2011, 09:41 ]
Titel:  Re: Skål i egeknude

Den er rigtig flot, og sikken et mønster/kulører :D

Forfatter:  Niels Erik [ 01 maj 2011, 22:12 ]
Titel:  Re: Skål i egeknude

Den er kanonflot. Så enkelt er det.

Forfatter:  joe-pearson [ 02 maj 2011, 22:13 ]
Titel:  Re: Skål i egeknude

Det er et meget flot stykke træ Steffen som du har fået det bedst ud af, personlige syn jeg det stå "lidt tungt på bordet", med det mener jeg at en meget lille fod (i højden) og lidt mere runding i bund så det nærmest "svæver" vil pynte, også fordi det ikke følger den indvendige side hvor du ellers har en meget fine runding i bund, men det er bar mine tanker :D . I øvrigt har du efterhånd en særdels gøde finish på dine ting :o :D :D :D

Forfatter:  Bjarne [ 02 maj 2011, 22:58 ]
Titel:  Re: Skål i egeknude

Hej Steffen.
Flot skål i et lækkert stykke træ!
Jeg er ikke helt enig med Joe!
Du har lavet en skål med en god tyngde/en god godstykkelse og det kræver også en god solid flade at stå på.
Jeg synes det er rigtigt valgt!
Om kaffegrums er det rigtige her, kan kun ses ved at holde skålen i hånden.
Men vi skal passe på det hele ikke bliver for grumset!
Bjarne

Forfatter:  stig bredsgaard [ 03 maj 2011, 19:41 ]
Titel:  Re: Skål i egeknude

Flot skål, Steffen.

Hvornår har jeg givet dig den knude?

Det kan jeg simpelthen ikke komme i tanke om. Der er røget for mange knuder gennem socialisttræ til at jeg kan holde styr på dem.

Forfatter:  steffen [ 03 maj 2011, 21:12 ]
Titel:  Re: Skål i egeknude

stig bredsgaard skrev:
Flot skål, Steffen.

Hvornår har jeg givet dig den knude?

Det kan jeg simpelthen ikke komme i tanke om. Der er røget for mange knuder gennem socialisttræ til at jeg kan holde styr på dem.


jeg mener jeg fik den da Alan og jeg var på besøg for ca 2 mdr.siden
ved samme lejlighed var vi også med joe ude og se på asketræ.
der kom også andet træ mid i bilen.

Forfatter:  jakob kristensen [ 04 maj 2011, 07:43 ]
Titel:  Re: Skål i egeknude

det er helt vild flot
jeg kan helt vildt godt lide formen :D

Forfatter:  joe-pearson [ 04 maj 2011, 10:05 ]
Titel:  Re: Skål i egeknude

Jeg tvivler meget på at dine knud er fra Stig, Steffen, tager du en DNA test på den så finder du sikkert ud af at det stammer fra mig og vokset op på Rosnæs :D jeg har flere tilsvarende og tydlige husker du fik den, men jeg håber ikke det ændre på dine glæde over så flot et stykke træ :D
Men når det er sagt og det er IKKE møntet på dig Steffen ;) :D :D , men lidt følser har jeg, jeg ved Stig er super glæde når han kan se resultatet af det træ han forære væk bliver krediteret til ham, men det har jeg også.
Jeg må indrømme at jeg har de sidste uge frasorteret ca 3 - 4 m3 super tør dreje træ fra og lavet brand af det, en og alene pga at jeg er døde træt af at slæbe det hjem, og når jeg vil forære det væk gider vedkomme ikke overhold en aftalt tid eller værst ikke kommer trods det man går og venter, og uden at sig noget. (og i enkelt tilfælt opdaget at nogen har taget tilfældig knuder selv uden at vi var hjem :evil: )
Det jeg prøver at sig er vi er flere som forære træ glædlige væk, og jer som mødtage , hvis i vil har det fortsætter, så evt. skrive giverens navn på stykket og NÅR i viser det i har lavet på forum er en lille tak guld være :ugeek:

Forfatter:  BjørnB [ 04 maj 2011, 10:32 ]
Titel:  Re: Skål i egeknude

Skriiiiiiiiiiiiiiiig!!!

Det gjorde du da ikke Joe - skar det op til brænde.
Kunne du ikke næste gang du går i de morderiske tanker lige lade et ord falde på forum'et.
Jeg har en del træ liggende, men det varer lige et eller to år før det er tørt.

Forfatter:  steffen [ 04 maj 2011, 11:05 ]
Titel:  Re: Skål i egeknude

Joe :
Når Alan og jeg er ude at køre tur og har træ med hjem
har jeg det svært at huske hvor det kommer fra når det bliver hentet frem
til bænken.
om det kommer fra dig eller Stig og Alan, så er der en glæde ved at
dreje i det og vise det frem, med eller uden kretik

det træ jeg selv har skovet / hentet hjen er ikke så spændende .

Forfatter:  joe-pearson [ 04 maj 2011, 16:14 ]
Titel:  Re: Skål i egeknude

Som jeg har skrivet er mine indlæge ikke mønted på dig Steffen, jeg kender udmærket til situation, men bort set fra det stå jeg med det jeg har skrivet, Tak er bar et lille ord men betyder meget

Forfatter:  stig bredsgaard [ 04 maj 2011, 19:49 ]
Titel:  Re: Skål i egeknude

Jeg håber osse de mange modtagere af socialisttræ husker at sætte en liden sum ind på forum kontoen, når de har hentet noget.

Joe har ret, der er fedt at gense et stykke træ, man har givet væk, når det dukker op i form af en færdigdrejet ting.

Forfatter:  Skotteknive [ 04 maj 2011, 20:47 ]
Titel:  Re: Skål i egeknude

Jeg kan kun give Joe ret i at det er "træls" når man har en aftale, at de så bare bliver væk og ikke giver lyd fra sig.
Jeg sad selv og ventede hele Skærtorsdag på en her fra forumet. Han gad ikke engang lyd fra sig selvom jeg skrev til ham på selve dagen :oops: :oops:
Det er godt nok øv :evil:

Steffen..... undskyld jeg skriver i dit inlæg.
Det er en super flot skål du har lavet og jeg er helt enig at din finish er super flot ;)

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/