www.woodturning.dk
http://www.woodturning.dk/forum/

Salatskål i Egetræ...
http://www.woodturning.dk/forum/viewtopic.php?f=12&t=1448
Side 1 af 1

Forfatter:  B V Hansen [ 08 aug 2010, 21:22 ]
Titel:  Salatskål i Egetræ...

Efter en bestilling fra fru Annette har jeg brugt formiddagen til at trillet denne skål i egetræ, skålen er pudset op til korn 240 og efterbehandlet med koldpresset linolie.

Størrelse: dia.245mm. højde 95mm.

Forfatter:  klosmager [ 08 aug 2010, 21:25 ]
Titel:  Re: Salatskål i Egetræ...

flodt skål og et flot styke træ
hilsen allan

Forfatter:  Skotteknive [ 08 aug 2010, 21:46 ]
Titel:  Re: Salatskål i Egetræ...

Jeg kan godt forstå Fru Annette vil have sådan en salat skål.
Virkelig fin struktur i træet. Finishen er heller ikke så ring enda.

Du gi'r den gas på 'marguritruten' ;)

Stuart

Forfatter:  joe-pearson [ 08 aug 2010, 22:42 ]
Titel:  Re: Salatskål i Egetræ...

another nice one Brian :D :D :D

Forfatter:  Per Sepstrup [ 09 aug 2010, 12:35 ]
Titel:  Re: Salatskål i Egetræ...

Hej Brian, Flot stykke arbejde helt igennem. Jeg har lave salatskåle i såvel eg, ask som ahorn. Når du laver dem i ask og eg er det min erfaring at brugeren skal gøres opmærksom på at salaten ikke må stå for længe i skålen, skålen skal tømmes efter endt brug, ellers resikerer brugeren en sortfarvning af skålen på grund af det lille jernindhold, der vil være i salat. Ask og eg reagerer med jern ahorn ikke, derfor laver jeg hovedsagelig mine salatskåle i ahorn, og behandler dem med en neutral olie fra Chestnut - olien minder meget om parafinolie.

Hilsen

Per

Forfatter:  Anders Bremer [ 09 aug 2010, 14:13 ]
Titel:  Re: Salatskål i Egetræ...

Per har ret med hensyn til misfarvningen - og jeg bruger selv den fra Chestnut som hedder "food safe" den er på base af parrafinolie. Den giver nu en ok overflade.

Forfatter:  steffen [ 09 aug 2010, 14:21 ]
Titel:  Re: Salatskål i Egetræ...

Flot arbejde og et smukt stykke træ

Forfatter:  B V Hansen [ 11 aug 2010, 21:53 ]
Titel:  Re: Salatskål i Egetræ...

Jeg takker mange gange for information. 8-)
Så er det godt skålen er til fruen og ikke ud af huset. ;)
Jeg har også lavet nogle salatskåle i Rødel, reagere de på samme måde som Eg & Ask.. :?:

Forfatter:  BjoernA [ 12 aug 2010, 00:21 ]
Titel:  Re: Salatskål i Egetræ...

Næsten alle hårdtræssorter indeholder en eller anden form for syre. Eg og Ask indeholder garvesyre - Eg mest og i stor konsentration, Ask væsentligt mindre, men dog nok til at kunne "sortfarve".

Til salatskåle er det nok generelt best at behandle træet med samme "familie" olie som man bruger som madolie, og det kan jo være mange forskellige.

Det vigtigste er nok at man ikke lader salat stå i skålen. Salatmarinaden er jo ofte lavet på en form for eddike, med div olie - salt og pepper etc., og det kan, sammen med træets naturlige syreindhold(syresalte, som bliver reaktive når de opløses i vand)betyde at der sker misfarvning etc., og det er jo ikke så pænt.

Når salaten er spist, vask skålen af med lunkent vand og giv den en gang med f.eks vindruekerneolie ell.l.

Olien forhindre også at vand trænger for langt ind i træet - og hvis man sørger for at vedligeholde "oliefilmen" kan skålen holde sig i fin form i mange år.

Forfatter:  Per Sepstrup [ 12 aug 2010, 22:48 ]
Titel:  Re: Salatskål i Egetræ...

Jeg foretrækker Ahorn til salatskåle, idet de normalt ikke misfarves af den mængde jern, der kan være i salaten. Et godt råd til alle brugere af salatskåle i træ er at tømme dem efter endt brug på bordet. Jeg har også gode erfaringer med elm, hvis der er nogle der vil have en mørk salatskål. Forskellen på parafinolie (Food Safe) og madolie er at det første ikke bliver harsk, det gør madolien derimod på grund af de umættede fedsyrer planteolier indeholder. Hvor stor en betydning det har i praksis ved jeg ikke.

Hilsen

Per

Forfatter:  Per Sepstrup [ 12 aug 2010, 22:49 ]
Titel:  Re: Salatskål i Egetræ...

Jeg har ikke efaringer med rødel. Umiddelbar vil jeg betragte den som ahorn.

Hilsen

Per

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/