Et eksempel er billederne i "Vis mig din drejebænk"
http://www.woodturning.dk/forum/viewtopic.php?f=6&t=10hvor linket til første billede er dette:
http://www.woodturning.dk/forum/download/file.php?id=13&mode=viewSafari viser bare en sort boks, og lidt facts om billedet, i boksen "Vedhæftede filer", i stedet for billederne i tråden og hvis man klikker på linket, får man bare et ?.
Firefox viser navnet på filen som link, i dette tilfælde "Billede 005.jpg" og lidt fakta om det i en box der hedder "Vedhæftede filer". Når man klikker på linket, fåes følgende meddelelse: " Billedet "http://www.woodturning.dk/forum/download/file.php?id=13&mode=view" kan ikke vises, da det indeholder fejl."
Chrome viser ingenting, og lidt facts om billedet, i boksen "Vedhæftede filer", men ingenting er et aktivt link;) og når man klikker på det, får man bare et lille fint iturevet vindue, Chromes måde at signalere den ikke kan stille noget op med den fil den skulle vise her.
Hvis jeg downloader billedet der linkes til, får jeg en fil på 7 KB, hvilket ikke stemmer med de data der præsenteres i forumtråden, og filen kan ikke åbnes af den sædvanlige billedviewer. Headeren påstår godt nok det er en jpg-fil, men et eller andet har vist korrumperet den;)
Ovenstående er observeret på en iMac 27" ultimo 2009 med 16 GB RAM og OS X 10.9.1 (Maverick)
Umiddelbart, tyder det på, at der er gået noget galt med billederne under migreringen til den nye server, hvis disse er flyttet fysisk, eller så er der gået ged i rettighederne for os almindelige webbrugere ... og hvis man er Murphybeliever, er det nok begge dele eller noget værre der er galt;)