www.woodturning.dk

WoodTurning.dk et forum for alle med interesse i trædrejning
Dato og tid er 14 aug 2026, 13:41

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 3 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 19 okt 2013, 10:20 
Offline
håbløs træ krammer
Brugeravatar

Tilmeldt: 25 maj 2008, 11:02
Indlæg: 938
Geografisk sted: Frederikshavn
Dette ligger langt uden for dette forums formål, men da erfaringen har vist, at der her er folk med mange interesser, så vover jeg alligevel et forsøg på at få løst dette spørgsmål.

Billederne viser tilsyneladende nogle æg af noget, som kunne være snegle eller muslinger. De er fundet ved vandet langs med planetstien ved Lemvig - lidt længere ude end Pluto, hvis nogen kender området.
Det ene billede viser en klump, som de lå på stranden, og det andet billede viser et enkelt eksemplar, holdt op mod lyset.

Noget bud på, hvad det er? Jeg har søgt på nettet, men jeg er ikke den store ørn til det, så jeg har ikke fundet noget.


Du har ikke de nødvendige tilladelser til at se vedhæftede filer i dette indlæg.

_________________
Mvh
Kaj S.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 21 okt 2013, 21:17 
Offline
håbløs træ krammer
Brugeravatar

Tilmeldt: 27 dec 2009, 00:36
Indlæg: 846
Geografisk sted: djursland/ syddjurs
Hej Kaj
Det nederste billede ligner en kammusling??

_________________
Venlig hilsen René
intet er umulig, noget tager måske lidt tid.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 29 okt 2013, 20:58 
Offline
håbløs træ krammer
Brugeravatar

Tilmeldt: 25 maj 2008, 11:02
Indlæg: 938
Geografisk sted: Frederikshavn
Så er mysteriet opklaret. FraNordsøakvariet blev jeg sendt videre til Dansk Skaldyrcenter i Nykøbing Mors, og det gav dette svar:

Hej Kaj!


Jeg kan godt forstå at i undrer jer over det sjove dyr som i har fundet på stranden. Det er ikke æg, men derimod et dyr som man på dansk kalder Vortet Søpung, eller Finke. Det latinske navn er Ascidiella aspersa.

Den vortede søpung er almindelig forekommende i Limfjorden. Den lever af at filtrere vandet for planteplankton. På det fine billede som i har taget, kan man i den ene ende se det hul hvor vandet trækkes ind i dyret. Lige nedenfor kan man desuden skimte den sifon hvor vandet blæses ud, når det er filtreret for partikler. Den mørke buede tarm kan ses inde i dyret.


Håber i kan bruge mit svar, og god strandjagt! I er altid velkomne til at indrapportere om nye mystiske fund.


Med venlig hilsen


Ditte Tørring

Biolog og projektleder


Det var således noget andet end forventet, men begge institutioner svarede meget hurtigt og udførligt. Rigtig dejligt.

_________________
Mvh
Kaj S.


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 3 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte og 3 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer

Søg efter:
Hop til:  
POWERED_BY
Danish translation by Olympus DK Team